Taekwondo, karate, aikido?

Jakie sztuki walki wybrać dla dziecka? Które z nich przyniosą najwięcej korzyści rozwojowych i zdrowotnych? Taekwondo, karate, aikido czy judo?
Taekwondo czy karate?

Taekwondo czy judo?

Taekwondo czy aikido?

Które sztuki walki są najlepsze dla dziecka?

Najbardziej korzystne dla rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka jest trenowanie Taekwon-do. Taekwon-do oferuje najwięcej skutecznych technik do walki wręcz i samoobrony, co sprawia, że dzieci są bezpieczniejsze oraz buduje w nich pewność siebie. Dodatkowo umożliwia  ono edukacje sportową dziecka już od 3 roku życia, wzmacnia zdrowie, koryguje wady postawy, a przede wszystkim  jego treningi są przyjemne i atrakcyjne, dzięki czemu dzieci z radością biorą w nich udział i mają pozytywny stosunek do sportu.

Można również ukazać szereg różnic pomiędzy Taekwon-do, a innymi sztukami walki jak np. judo, karate czy aikido. Przede wszystkim Taekwon-do jest sportem bardziej dynamicznym, gdyż ciało jest w ciągłym ruchu: ręce oraz nogi, a z kolei w karate czy judo ruchy są o wiele bardziej ograniczone. W taekwondo istnieje bardzo duża ilość technik nożnych, największa jaką możemy spotkać w sztukach walki. Wyróżnić można różne rodzaje kopnięć: proste, boczne, okrężne i wiele innych. W tym przypadku ważne jest dobre rozciągnięcie swojego ciała, aby nie ograniczało nam ono swobody ruchów i zwiększyło zasięg i możliwości naszego kopnięcia. Zapobiega to również licznym kontuzjom. W karate czy judo istnieje dużo mnie j technik nożnych. Podczas zajęć Taekwon-do bardzo ważna jest koordynacja ruchowa i wytrzymałość, ponieważ zajęcia są bardziej wymagające. Taekwondo, bardziej niż judo czy karate, jest lepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą poprawić kondycję i zwiększyć pewność siebie. Judo czy karate nie używają widowiskowych strojów takich jak kaski czy hogo. Taekwon-do stwarza większe możliwości niż judo/karate w przypadku gdy kogoś celem jest rozciągnięcie się czy też poprawa szybkości i zwinności.

Podsumowując: warto ćwiczyć Taekwondo, które rozwinie ćwiczącego pod każdym względem.