Wiązanie pasa w taekwon-do

Pasy są różnej długości. Większość ma pasy tzw. jedno- albo dwuobiegowe ( nazwy pochodzą od tego, ile razy możemy się nim owinąć). Najłatwiej wiąże się pas jednoobiegowy. Jeśli chcemy zawiązać pas dwuobiegowy, najlepiej jest:

 1. Złożyć go na pół.
 2. Miejsce zgięcia przyłożyć do środka brzucha.
 3. Owinąć się jednym „ogonem” pasa.


 1. Owinąć się drugim „ogonem” dokładnie po wierzchu pierwszego, pilnując, aby pas nigdzie się nam nie poskręcał. Obie pętle powinny do siebie ściśle przylegać jak na rysunku powyżej


 1. Drugi „ogon” przekładamy pod wszystkimi pętlami pasa, tak aby trzymał go w należytym porządku.


 1. „Ogon” nr 1 zaginamy pod „ogon” numer 2 jak na rysunku powyżej i składamy na krzyż.

 1. „Ogon” nr 2 przeciągamy przez zagięcie w „ogonie” nr 1.


 1. Zaciągamy obydwa końce tak aby miały równą długość. Jeżeli końce są różnej długości – poprawiamy.
 2. Możemy już ćwiczyć.

Uwaga: Jeśli ktoś ma pas tak długi, że może owinąć się nim trzy razy, musi najpierw dokładnie okręcić się pasem i wyrównać końcówki pamiętając przy tym, żeby pas po drodze nigdzie się nie skręcił, a następnie postępować zgodnie z powyższym opisem.  Jest też prostsza metoda – skrócić pas do odpowiedniej długości.


Dodatkowe informacje na temat noszenia pasa w taekwondo:

 • Pas w taekwondo  i innych sztukach walki nosi się nisko, na biodrach. Nie należy go zawiązywać jak najwyżej. Powinien być tak zawiązany, żeby z jednej strony dobrze się trzymał i przytrzymywał dobok, a z drugiej – aby można było wygodnie ćwiczyć.
 • Naszywki na pasie oznaczające nieparzyste stopnie ( 9, 7, 5, 3 i 1 kup) powinny mieć szerokość około 5 mm i należy je naszywać w odległości 5 cm od końców pasów.